Saturday, 23 June, 2007
European Cup, Munich: Mens
MEN’S 4X100 RELAY FOR BRITAIN AND FRANCE LOOK TO BE SHAPING UP QUITE NICELY TOWARDS OSAKA WORLDS. MEDALS??? kk
100m
1 Craig Pickering (Gbr) 10.15secs
2 Martial Mbandjock (Fra) 10.29
3 Christian Blum (Ger) 10.37
4 Dmytro Hlushchenko (Ukr) 10.41
5 Dariusz Kuc (Pol) 10.44
6 Efthimios Steryioulis (Gre) 10.46
7 Andrey Yepishin (Rus) 10.51
8 Anthony Ferro (Bel) 10.60
400m
1 Leslie Djhone (Fra) 45.54secs
2 Tim Benjamin (Gbr) 45.67
3 Bastian Swillims (Ger) 45.95
4 Maksim Dyldin (Rus) 46.04
5 Daniel Dabrowski (Pol) 46.25
6 Kevin Borlee (Bel) 46.46
7 Dimítrios Gravalos (Gre) 46.83
8 Oleksiy Rachkovsky (Ukr) 47.05
400m Hurdles
1 Periklis Iakovakis (Gre) 48.35secs
2 Marek Plawgo (Pol) 48.90
3 Naman Kedta (Fra) 48.90
4 Aleksandr Derevyagin (Rus) 49.12
5 Thomas Goller (Ger) 50.48
6 Ben Carne (Gbr) 50.74
7 Michael Bultheel (Bel) 50.87
Stanislav Melnykov (Ukr) DNF
1500m
1 Mehdi Baala (Fra) 3mins 47.36secs
2 Andy Baddeley (Gbr) 3:48.08
3 Franek Haschke (Ger) 3:48.54
4 Miroslaw Formela (Pol) 3:49.48
5 Vasyl Tsikalo (Ukr) 3:49.86
6 Sergey Ivanov (Rus) 3:49.91
7 Joeri Jansen (Bel) 3:50.41
8 Konstadinos Nakopoulos (Gre) 3:54.28
5000m
1 Monder Rizki (Bel) 14mins 15.46secs
2 Aleksandr Orlov (Rus) 14:16.57
3 Pierre Joncheray (Fra) 14:17.61
4 Oleksandr Sitkovskyy (Ukr) 14:22.36
5 Lukasz Parszczynski (Pol) 14:27.11
6 Frank Tickner (Gbr) 14:29.22
7 Anastasios Fraggos (Gre) 14:31.25
Arne Gabius (Ger) DSQ
4x100m
1 Great Britain & NI 38.30secs (Tyrone Edgar, Craig Pickering, Marlon Devonish, Mark Lewis-Francis)
2 France 38.40
3 Germany 38.56
4 Poland 38.62
5 Greece 39.13
6 Russia 39.37
7 Ukraine 39.68
8 Belgium 39.69
Hammer
1 Szymon Ziolkowski (Pol) 77.99meters
2 Markus Esser (Ger) 74.68
3 Alexandros Papadimitriou (Gre) 73.83
4 Igor Vinichenko (Rus) 73.54
5 Nicolas Figcre (Fra) 73.15
6 Oleksiy Sokyrsky (Ukr) 69.52
7 Andy Frost (Gbr) 68.03
8 Nicolas Pierre (Bel) 63.29
High Jump
1 Eike Onnen (Ger) 2.30meters
2 Andrey Tereshin (Rus) 2.30
3 Aleksander Walerianczyk (Pol) 2.24
4 Mickael Hanany(Fra) 2.24
5 Konstadinos Baniotis (Gre) 2.20
6 Oleksandr Nartov(Ukr) 2.20
6 Stijn Stroobants (Bel) 2.20
8 Germaine Mason (Gbr) 2.15
Long Jump
1 Louis Tsatoumas (Gre) 8.16meters
2 Marcin Starzak (Pol) 7.82
3 Nils Winter (Ger) 7.70
4 Dmytro Bilotserkivskyy (Ukr) 7.67
5 Salim Sdiri (Fra) 7.66
6 Ruslan Gataullin (Rus) 7.46
7 Chris Kirk (Gbr) 7.42
8 Michael Velter (Bel) 7.34
Shot Put
1 Peter Sack(Ger) 20.28meters
2 Carl Myerscough (Gbr) 19.96
3 Tomasz Majewski (Pol) 19.93
4 Yves Niare (Fra) 19.71
5 Pavel Sofyin (Rus) 19.70
6 Wim Blondeel (Bel) 18.30
7 Andreas Anastasopoulos (Gre) 18.27
8 Viktor Samolyuk (Ukr) 18.24
Women
100m
1 Yevgeniya Polyakova (Rus) 11.20secs
2 Verena Sailer (Ger) 11.35
3 Natallia Safronnikava (Blr) 11.36
4 Carima Louami (Fra) 11.39
5 Iryna Shtanhyeyeva (Ukr) 11.50
6 Maria Karastamati (Gre) 11.50
7 Daria Onysko (Pol) 11.53
8 Glory Alozie (Spa) 11.62
400m
1 Fani Halkia (Gre) 51.85secs
2 Zhanna Kashcheyeva (Rus) 51.87
3 Yulyana Yuschanka (Blr) 52.09
4 Claudia Hoffmann (Ger) 52.31
5 Zuzanna Radecka (Pol) 52.59
6 Solene Desert (Fra) 52.60
7 Oksana Shcherbak (Ukr) 52.63
8 Belen Recio (Spa) 54.16
400m Hurdles
1 Yuliya Pechenkina (Rus) 54.04secs
2 Anna Jesien (Pol) 54.88
3 Ulrike Urbansky (Ger) 55.74
4 Dora Jemaa (Fra) 56.27
5 Hristina Hantzi-Neag (Gre) 56.44
6 Laia Forcadell (Spa) 57.05
7 Krystsina Viadzernikava (Blr) 58.99
Maryna Oprya (Ukr) DSQ
800m
1 Sviatlana Usovich (BLR) 2mins 00.71secs
2 Yuliya Krevsun (Ukr) 2:01.12
3 Oksana Zbrozhek (Rus) 2:01.14
4 Mayte Martinez (Spa) 2:01.22
5 Elodie Guegan (Fra) 2:01.31
6 Monika Gradzki (Ger) 2:02.30
7 Ewelina Setowska-Dryk (Pol) 2:03.34
8 Eleni Filandra (Gre) 2:05.02
3000m
1 Gulnara Galkina-Samitova (Rus) 8mins 47.92secs
2 Lidia Chojecka (Pol) 8:54.72
3 Dolores Checa (Spa) 8:58.35
4 Julie Coulaud (Fra) 9:00.03
5 Tetyana Holovchenko (Ukr) 9:06.29
6 Antje MOldner (GER) 9:08.58
7 Konstadina Efedaki (Gre) 9:20.56
8 Nastassia Staravoitava (Blr) 9:24.09
3000m Steeplechase
1 Katarzyna Kowalska (Pol) 9mins 45.35secs
2 Sophie Duarte (Fra) 9:50.02
3 Irini Kokkinariou (Gre) 9:53.83
4 Valentyna Horpynych (Ukr) 9:55.27
5 Yelena Sidorchenkova (Rus) 10:03.43
6 Zulema Fuentes-Pila (Spa) 10:10.80
7 Iryna Bakhanouskaya (Blr) 10:13.65
8 Verena Dreier (Ger) 10:20.20
4x100m
1 Russsia 42.78secs
2 France 43.09
3 Germany 43.33
4 Belarus 43.41
5 Ukraine 43.60
6 Poland 43.84
7 Greece 44.12
8 Spain 45.48
Triple Jump
1 Theresa N’Zola (Fra) 14.69meters (NR)
2 Hrisopiyi Devetzi (Gre) 14.58
3 Viktoriya Gurova (Rus) 14.46
4 Olga Solodukha (Ukr) 14.24
5 Carlota Castrejana (Spa) 14.03
6 Katja Demut (Ger) 13.93
7 Malgorzata Trybanska (Pol) 13.79
8 Natallia Safronava (Blr) 13.47
Pole Vault
1 Monika Pyrek (Pol) 4.65meters
2 Nataliya Kushch (Ukr) 4.38
3 Vanessa Boslak (Fra) 4.38
4 Afroditi Skafida (Gre) 4.38
5 Carolin Hingst (Ger) 4.30
5 Naroa Agirre (Spa) 4.30
7 Yuliya Golubchikova (Rus) 4.30
8 Yulia Taratynava (Blr) 4.20
Discus
1 Franka Dietzsch (Ger) 63.60meters
2 Darya Pishchalnikova (Rus) 63.27
3 Iryna Yatchenko (Blr) 62.54
4 Nataliya Semenova (Ukr) 62.32
5 Joanna Wisniewska (Pol) 57.99
6 Melina Robert-Michon (Fra) 57.94
7 Dorothea Kalpakidou (Gre) 53.46
8 Irache Quintanal (Spa) 53.10
Javelin
1 Christina Obergfoll (Ger) 70.20meters (ER)
2 Oksana Gromova (Rus) 60.15
3 Barbara Madejczyk (Pol) 59.36
4 Mercedes Chilla (Spa) 58.86
5 Tetyana Lyahovych (Ukr) 55.65
6 Savva Lika (Gre) 55.37
7 Natallia Shymchuk (Blr) 53.18
8 Sephora Bissoly (Fra) 52.06,